Hiperłącza

Wstawiaj hiperłacza do tekstu.

Hiperłącza oraz linki są jednym z podstawowych narzędzi odwołań dokumentów do zasobów zewnętrznych np. stron internetowych, innych dokumentów, jak i też do zasobów wewnątrz dokumentu.

Aby wstawić link do tekstu zaznacz linkowaną treść i ze wstążki Wstawianie wybierz pozycję Hiperłącze.

Oprócz wspomnianej pozycji również możemy użyć menu kontekstowego po zaznaczeniu wybranego fragmentu tekstu (prawy klawisz mysz) i wybrać pozycję Hiperłącze.

Po otwarciu okna Wstawianie hiperłącza w polu Tekst do wyświetlenia pojawi się zaznaczona treść linku. W pole Adres wpisz adres internetowy do zasobów zewnętrznych umieszczonych w Internecie (strona internetowa, dokument etc.). Należy unikać częstego błędu linkowania do plików i zasobów na lokalnym komputerze – inni użytkownicy z reguły nie będą mieli dostępu do nich.

Nie wyodrębniaj treści linku, ponieważ osoba, która będzie czytała tekst, wyróżniony link kompletnie nic jej nie powie.

Hiperłącza są jednymi z podstawowych narzędzi nawigacyjnych używanych przez użytkowników korzystających z programów czytających. Dodatkowo program czytający napotkawszy link anonsuje go: jako „link”. Użytkownicy korzystający z programów czytających mogą również „wyświetlić” sobie wszystkie linki występujące w dokumencie.