Dostępność serwisu internetowego oznacza stopień w jakim może być on postrzegany, rozumiany i przeglądany przez wszystkich użytkowników, niezależnie od ich cech lub upośledzeń, a także niezależnie od właściwości używanego przez nich oprogramowania i sprzętu.
Zalecenia WCAG
Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) to zbiór rekomendacji, których należy przestrzegać, aby zapewnić dostęp do treści internetowych możliwie szerokiej grupie użytkowników, włączajac w to osoby niepełnosprawne.
Percepcja
Informacje oraz komponenty interfejsu użytkownika muszą być przedstawione użytkownikom w dostępny dla nich sposób
Funkcjonalność
Komponenty interfejsu użytkownika oraz nawigacja muszą być funkcjonalne (powinny pozwalać na interakcję)
Zrozumiałość
Treść oraz obsługa interfejsu użytkownika musi być zrozumiała
Rzetelność
Treść musi być wystarczająco rzetelna, aby mogła być poprawnie interpretowana przez wielu różnych klientów użytkownika, włączając technologie asystujące
Wytyczne dla dostępności treści internetowych w wersji 2.0 zostały opracowane w 2008 roku i nie uwzględniają zmian które w ostatnim czasie zaszły w świecie IT (technologie mobilne) oraz nie uwzględniały potrzeb osób słabowidzących oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. 5 czerwca 2018 roku opublikowano wersję 2.1 wytycznych, które są wstecznie kompatybilne z WCAG 2.0.
Ogólne wytyczne dostępności dla administracji (Référentiel Général d'Accessibilité des Administrations - RGAA) to kompleksowy zestaw procedur oceniania dostępności zgodnie z Wymogami dla dostępności treści internetowych (Web Content Accessibility Guidelines - WCAG) opracowany przez rząd francuski, zalecany przez polskie Ministerstwo Cyfryzacji.
Polskie tłumaczenie Ogólnej specyfikacji technicznej dostępności dla administracji RGAA 3 2017