A11y to tak zwany numeronim. Z angielskiego słowa accessibility oznaczajacego dostepność usunieto 11 środkowych liter pozostawiając pierwszą i ostanią.
Ciekawostki
Choć dostępność architektoniczna to hasło kojarzone głównie z osobami niepełnosprawnymi to zastosowne techniki przynoszą korzyści także dla innych użytkowników, bądź inne efekty.
Ścieżki dotykowe składają się z elementów montowanch w podłożu mająch pomóc w poruszaniu się osobom niewidomym i słabowidzącym.
Osoby głuche można porównać do cudzoziemców w Polsce. Język polski jest dla nich językiem obcym, którego muszą się nauczyć.
Funkify - disability-simulator to narzędzie w postaci bezpłatnej wtyczki do przeglądarki Chrome, które pozwala spojrzeć na strony internetowe oczami użytkowników z różnymi niepełnosprawnościami.
OpenDyslexic – specjalny krój czcionki zaprojektowany w celu złagodzenia niektórych typowych błędów popełnianych podczas czytania tekstu drukowanego przez osoby dotknięte dysleksją.
W 1940 r. ówczesny premier Winston Churchill ogłosił "Memorandum o zwięzłości". Pisał: „Aby wykonać swoją pracę, musimy czytać mnóstwo dokumentów. Większość z nich jest o wiele za długa. To strata czasu. Marnujemy energię na wyławianie głównych myśli”. – Do dzisiaj Brytyjczycy mają jeden z najprostszych i najskuteczniejszych języków urzędowych.
Samorząd studentów z Manchesteru chce, by zamiast klaskania, wiwatowania i okrzyków studenci wyrażali swoje emocje poprzez machanie dłońmi nad głową ("jazz hands").