Europejska Agenda Cyfrowa
Program rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Unii Europejskiej w latach 2010-2015
(Pkt 2.5 Badania i innowacje, 2.6 Zwiększenie umiejętności wykorzystywania technologii cyfrowych i włączenia społecznego)
Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych
Niniejsza Konwencja ma na celu promowanie, ochronę oraz umożliwienie wszystkim osobom niepełnosprawnym nieograniczonego korzystania z wszystkich fundamentalnych swobód i praw człowieka oraz promowanie poszanowania ich godności osobistej.
Artykuł 9. Dostępność
1. Aby umożliwić osobom niepełnosprawnym niezależne życie i pełny udział we wszystkich sferach życia, Państwa Strony podejmą odpowiednie środki w celu zapewnienia im, na zasadzie równości z innymi osobami, dostępu do środowiska fizycznego, środków transportu, informacji i komunikacji, w tym technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych […]
Artykuł 21. Wolność wypowiadania się i wyrażania opinii oraz dostęp do informacji Państwa Strony podejmą wszelkie odpowiednie środki, aby osoby niepełnosprawne mogły korzystać z prawa do wolności wypowiadania się i wyrażania opinii, w tym wolności poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów, na zasadzie równości z innymi osobami i poprzez wszelkie formy komunikacji, według ich wyboru […]
Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Rozdział II, Art. 32
- Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
- Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się
Art. 3 (o środkach wspierających komunikowanie się),
Art. 9 (organ administracji publicznej jest zobowiązany do upowszechnienia informacji o usłudze w sposób powszechnie przyjęty, w szczególności w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronach internetowych organu administracji publicznej i w miejscach publicznie dostępnych w tym organie)
Art. 14 (organ administracji publicznej udostępnia dokumenty niezbędne do załatwienia sprawy, w formie dostępnej dla osób uprawnionych)
Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych
§ 23. Systemy teleinformatyczne podmiotów realizujących zadania publiczne funkcjonujące w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów należy dostosować do wymagań, o których mowa w rozdziale IV rozporządzenia, nie później niż w dniu ich pierwszej istotnej modernizacji przypadającej po wejściu w życie rozporządzenia.
Rozporządzenie weszło w życie w dniu 31 maja 2012 r. Obowiązuje od 1 czerwca 2015 roku.